Yhdistys

Heinola – Kouvola vesiväylän kannatusyhdistys ry on aktiivinen toimija Pohjois-Kymenlaakson yhdistämiseksi vesitiellä Päijänteen vesistöön. Tavoitteenamme on olemassa olevan vesiväylän Heinola – Kouvola saaminen liikennöitävään kuntoon. Vesiväyläyhdistys on edistänyt hanketta eduskuntavierailuilla, lehtiartikkeleilla sekä osallistumalla venemessuille.

Kouvolan kaupunki, Heinolan kaupunki ja Iitin kunta ovat yhdessä Kymenlaakson Liiton kanssa nostaneet vesitiehankkeen yhdeksi seutukunnan kärkihankkeeksi. Vesitiehanke on kestävää kehitystä tukeva liikennemuoto. Vesitie on kulumaton ja käytännöllisesti katsoen ikuinen.

 

YHDISTYKSEN HALLITUS v.2017

Nimi Osoite Postinumero ja -paikka Puhelin Sähköposti
pj Nyberg Jukka, 020-6157123 jukka.nyberg@kouvola.fi

Drockila Leif, 040-5232567 leif.drockila@pp1.inet.fi
Hietala Riku, 044-7026319 riku.hietala@kymp.net
Hokkanen Seppo,040-5247333 seppo@hokkanen.fi
Jokinen Pekka, 040-539 3102 raina.jokinen@pp.inet.fi
Kahanpää Hjalmar, 0400-154 807 oili_lautala@suomi24.fi
Kinnunen Jukka,  0400-452270 jukka.kinnunen@kyvi.fi
Lindqvist Nina, 040-7740301 lindqvist_nina@hotmail.com
Lyly Martti, Helsinki 0400-319260 martti.lyly@welho.com
Puska Martti, 020-836 0488 martti.puska@kymenlaaksonkalatalouskeskus.fi
Reponen Pekka, 045-2732699 pekka.reponen@tlc.fi
Rönnholm Riku, 040-7353967 riku.ronnholm@iitti.fi
Sarkasuo Yrjö, 044-511 2077 ysarkasuo@gmail.com
Jokiranta Kimmo, 0400-824015 kimmo.jokiranta@kouvola.fi
Kurvinen Tommi ,040-7405002 tommi.kurvinen@pp3.inet.fi
Mikkola Tapani, siht. Ahvenistontie 191 47710 Jaala 041-543 8852 toimisto@tiemi.fi